جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱

انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم برای سال دوم فعالیت خود برگزارش شد تا قالیباف با ۲۳۰ رأی برای سال دوم رئیس بماند و علی نیکزاد و عبدالرضا مصری نواب اول و دوم شوند.

به گزارش سامانه گام دوم انقلاب اسلامی، نشست انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس برای اجلاسیه دوم صبح امروز با حضور ۲۴۲ نماینده مجلس آغاز شد.

 

برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند.

 

در این انتخابات محمدباقر قالیباف با 230 رأی در رقابت با فریدون عباسی که 18 رأی کسب کرد، رئیس مجلس ماند. نیکزاد و مصری که تنها گزینه‌های کاندیداتوری نایب‌رئیسی مجلس بودند نیز به ترتیب با 206 و 205 رأی نایب‌‌رئیس اول و نایب‌رئیس دوم مجلس شدند.

 

همچنین روح‌الله متفکر آزاد با 206 رأی، محسن دهنوی با 184 رأی، علی کریمی فیروزجایی با 182 رأی، علی رشیدی با 181 رأی، مجتبی یوسفی و حسینعلی حاجی‌دلیگانی نیز با 168 به‌عنوان دبیران هیئت‌رئیسه مجلس انتخاب شدند.

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات با 141 رأی، سید نظام الدین موسوی نماینده تهران با 156 رأی و محسن پیرهادی نماینده تهران با 189 رأی نمایندگان مجلس به‌عنوان ناظرین مجلس یازدهم در اجلاسیه دوم انتخاب شدند.

 

شایان ذکر است محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، علی رضایی نماینده کنگاور، علیرضا سلیمی نماینده محلات، سید نظام الدین موسوی نماینده تهران، محسن پیرهادی نماینده تهران داوطلبین انتخاب ناظرین مجلس در اجلاسیه دوم بودند.

 

«بر اساس این گزارش 4 تغییر در ترکیب هیئت‌رئیسه مجلس در اجلاسیه دوم صورت گرفت که بر این اساس، علی نیکزاد جایگزین سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمد رشیدی جایگزین احمد امیرآبادی فراهانی، مجتبی یوسفی جایگزین حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی و سیدنظام الدین موسوی جایگزین محمدحسین فرهنگی شد.»

 

 

در نهایت اعضای هیئت‌رئیسه با قرار گرفتن در جایگاه هیئت‌رئیسه سوگند یاد کردند.

 

متن سوگند هیئت‌رئیسه به شرح زیر است:

«من به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که حداکثر توان خودرا برای اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی‌طرفی کامل در انجام وظایف بکار گیرم و از هرگونه اقدام مخالف آیین‌نامه اجتناب نمایم.»

 

قالیباف: گزارش فعالیت مجلس را ارائه می‌کنیم

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 5 خرداد) قوه مقننه و در نطق پیش از دستور خود، گفت: با مراسم تحلیفی که صورت گرفت، مجلس یازدهم وارد سال دوم فعالیت کاری خود شد.

 

وی با بیان اینکه «گزارش فعالیت مجلس یازدهم را به‌زودی برای استحضار موکلین خود ارائه خواهیم کرد»، افزود: در این فرصت به ولی‌نعمتان خود عرضه می‌کنم که ما نمایندگان شما در سال گذشته با همه فراز و نشیب‌ها همت و توان خود را در جهت پیگیری مسائل شما در حدود اختیارات و ظرفیت‌های مجلس به‌کار گرفتیم و علی‌رغم اذعان به برخی نقاط ضعف نسبت به کارنامه یک‌ساله خود در محضر خداوند متعال و شما مردم عزیز ایران خود را روسفید احساس می‌کنیم.

 

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: وجود نقاط ضعف برای هر نهادی به‌خصوص مجلس با قریب به 290 نفر تصمیم‌گیر با دیدگاه‌ها و سلیقه‌های مختلف طبیعی است، اما واقعیت این است که علی‌رغم موانع و محدودیت‌های موجود مخصوصاً وجود ساختارها و رویه‌های ناصوابی که طی سال‌های متمادی در تاروپود قوه مقننه شکل گرفته است، مجلس یازدهم در سال اول فعالیت خود توانسته است در مسائل اساسی کشور وظایف اصلی خود را به‌درستی انجام دهد که خروجی آنها یا به‌عنوان قانون نهایی شده و یا با جدیت و پیگیری در حال انجام کار کارشناسی و نهایی‌شدن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سرمایه ما تجربه تلاش‌های سال گذشته ماست و وظیفه پیشِ‌روی ما برطرف کردن نیازهای متراکم باقیمانده از سال‌ها عقب‌ماندگی است.

 

قالیباف اضافه کرد: مردم عزیز ایران! ما خود را به شما متعهد می‌دانیم که روزهایمان را برای حل مسائل شما به شب برسانیم و شب‌ها با دغدغه مشکلات شما سر بر بالین بگذاریم. امیدواریم با استعانت از خداوند متعال و با تدبیر و عقلانیت انقلابی و همچنین با ریل‌گذاری درست برای اقدامات دولت آینده گره‌ها را از دست‌وپای مسئولان اجرایی کشور باز کنیم و بتوانیم در حدود اختیارات و وظایف مجلس شورای اسلامی در حل مشکلات موجود کمک کنیم تا اندکی از وظیفه خود را نسبت به مردم نجیب و صبور ایران ادا کنیم.

 

احمد امیرآبادی فراهانی پس از قرائت سوگند از سوی اعضای هیئت‌رئیسه اجلاسیه دوم مجلس یازدهم، ضمن آرزوی موفقیت برای هیئت‌رئیسه جدید، عنوان کرد: براساس ماده 12 آئین‌نامه داخلی اعضای هیئت‌رئیسه اجلاسیه اول تا روز یکشنبه 9 خردادماه به کار خود ادامه خواهد داد و هیئت‌رئیسه جدید روز یکشنبه در جایگاه هیئت‌رئیسه مستقر خواهد شد.


 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
اخرین اخبار