دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

رئیس شورای ائتلاف با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی به‌عنوان قهرمان مبارزه با فساد شناخته‌شده است، گفت: رعبی که در سه سال پیش به دل مفسدان اقتصادی افتاده خودش باعث عدم بروز برخی فسادها شده است.

به گزارش سامانه گام دوم انقلاب اسلامی، مراسم افتتاحیه ستاد کمیته اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ظهر روز (دوشنبه 10 خرداد) با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس شورا، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیته اقتصادی، پرویز سروری، حجت‌الاسلام سید حامد علم الهدی و تنی چند از مسئولین ستاد مرکزی حجت‌الاسلام رئیسی برگزار شد.

 

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در این نشست گزارشی از فعالیت‌های انتخاباتی کمیته متبوعش پرداخت و گفت: با توجه به دو موضوع مهم در دو زمینه محتوایی و اجرایی، این دو محور در فعالیت‌ها موردتوجه قرارگرفته است، همچنین در این راستا ۱۰ کانون تخصصی به ۱۳ کانون افزایش یافت.

 

وی افزود: نتیجه ساعت‌ها کار کارشناسی و بررسی‌های تخصصی به این منجر شد که امروز از چارچوب برنامه‌ها رونمایی کنیم. تلاش بر این است که در زمان تبلیغات محتوای مناسبی از رئوس موضوعات مهم را در دست بررسی و اقدام قرار بدهیم.

 

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف افزود: امروز در ۱۳ کانون اقتصادی ازجمله صنعت و معدن، کشاورزی، اقتصاد کلان، بورس، اصناف، تعاون و … برنامه‌های خود را برای مشکلات کشور تدوین کردیم که بخشی از این برنامه‌ها تا امروز اعلام‌شده و باقی آن‌ها تا انتخابات به محضر ملت ایران ارائه خواهد شد.

 

وی به تشریح برنامه‌های مدون کمیته متبوعش پرداخت و گفت: ما در مجموعه شورای ائتلاف و کمیته اقتصادی با دو رویکرد ملی و رویکرد وارد عرصه شده‌ایم. رویکرد ملی به این مفهوم که بتوانیم برای مسائل کلان کشور برنامه داشته باشیم و این برنامه برگرفته از تجارب حوزه‌های اقتصادی و بر اساس اسناد بالادستی طراحی‌شده است.

 

کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی کشور است

پورابراهیمی گفت: رویکرد این برنامه مبتنی بر نظام مسائل است، یعنی اولویت‌های ما این است که امروز مسائل اصلی کشور چیست و متناسب با این مشکلات برای اداره کشور اولویت‌ها را تنظیم کنیم.

 

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف اظهار داشت: برای هرکدام از این سرفصل‌ها، راهکارهای مشخص و مسیر حرکت و بازه زمانی تعیین‌شده است. برای مثال اگر در موضوع کسری بودجه که ام المصائب مشکلات اقتصادی کشور است صحبت می‌کنیم چارچوبی از اقدامات در عملکرد و زمان، مشخص کرده‌ایم.

 

پورابراهیمی تأکید کرد: برای حل مشکل کسری بودجه و مدیریت آن می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌هایی مثل تحول در ساختار نظام بانکی و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی کشور اقداماتی انجام دهیم، در کنار این مسائل، موضوع شفافیت سازی اطلاعات اقتصادی که منجر به جلوگیری از فساد خواهد شد موردتوجه قرار دارد.

 

http://gaamdovom.net/content/imgcache/80341/image_800_489.jpg

 

در کنار اقدامات ملی، اقدامات استانی را آغاز کرده‌ایم

وی تصریح کرد: این محورها در برنامه کمیته اقتصادی شورای ائتلاف مشخص و بیان‌شده تا به نتیجه‌ای برای ارائه راهکارهای مشخص و عملیاتی منجر شود. تدوین این برنامه‌ها برای ارائه راهکارهای اقتصادی یکی از اقدامات این کمیته بوده است.

 

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف خاطرنشان کرد: در کنار اقدامات ملی، اقدامات استانی را آغاز کرده‌ایم که به‌منظور تعیین اولویت‌های اقتصادی هر استان، در نظر گرفته‌شده‌اند.

 

پورابراهیمی اضافه کرد: به‌عنوان‌مثال برای استان خوزستان اولویت‌هایی در نظر گرفته‌ایم که با استان خراسان متفاوت است. تمام این اولویت‌ها بر اساس یک نگاه استانی طراحی‌شده‌اند تا دولت بتواند با رویکرد حل مسائل هر استان، به‌درستی تصمیم‌گیری کند و مسیر حرکت به‌سوی موفقیت را ادامه دهد.

 

وی اظهار داشت: بنابراین به‌طورکلی در بخش ملی برنامه‌ای برای مسائل کلان اقتصادی و در بخش استانی برای مسائل و اولویت‌های هر استان سازوکار متناسب با آن موردتوجه قرارگرفته است.

 

هیچ‌یک از نمایندگان مجلس در دولت آینده حضور نخواهد داشت

این نماینده مجلس در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حضور برخی از نمایندگان مجلس در کابینه دولت آینده اظهار داشت: در صورت پیروزی دولت انقلابی مبنای ما این است که نه بنده و نه هیچ‌یک از همکاران ما در مجلس یازدهم نه‌تنها هیچ نگاهی به دولت نداریم بلکه من به‌صراحت عرض می‌کنم هیچ‌یک از نمایندگان مجلس در دولت آینده حضور نخواهد داشت.

 

وی افزود: البته بنده این مباحث را ازاین‌جهت عرض می‌کنم که رهبر انقلاب در سخنرانی اخیرشان تکلیف را برای نمایندگان مشخص کردند و ضمن فصل الخطاب دانستن منویات ایشان خروج از مجلس را خلاف این فرمایشات می‌دانیم.

 

پورابراهیمی تأکید کرد: ما در بررسی برنامه‌ها و صلاحیت کابینه پیشنهادی ذره‌ای از مبانی اقتصادی و منافع ملی در خصوص تشکیل دولت انقلابی کوتاه نخواهیم آمد ضمن اینکه نهایت همراهی خود را با دولت آینده برای پیاده‌سازی برنامه‌های اقتصادی مدنظر بکار خواهد گرفت.

 

http://gaamdovom.net/content/imgcache/80346/image_800_491.jpg

 

وام 500 میلیونی به جوانان و یارانه 450 هزارتومانی باعث تخریب کشور می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا وعده‌های اقتصادی بعضی از کاندیداها که این روزها مطرح می‌شود ازجمله وام 500 میلیونی به جوانان و یارانه 450 هزارتومانی، ازنظر اقتصادی قابلیت پیاده‌سازی دارد، گفت: «اگر ما بخواهیم با افزایش قیمت‌ها این مبالغ را پرداخت کنیم، بیشتر باعث تخریب کشور و ضرر دیدن مردم می‌شود. باید مشخصاً بگویند این مبالغ با چه روشی و به چه درصدی از جامعه تعلق می‌گیرد. تمام سخنانی که تابه‌حال در این خصوص گفته‌شده برای جلب نظر مردم بوده است و مبنای اقتصادی ندارد. دولتی مطلوب است که قدرت خرید به مردم بدهد نه یارانه و این قضیه مطلوب مردم است. این مسائل می‌تواند در آینده اثر مخرب‌تری داشته باشد؛ در این صحبت‌ها منابع مشخصی برای پرداخت مشخص نشده است یا حداقل من ندیدم که این قضیه تعریف‌شده باشد.»

 

پورابراهیمی‌ گفت: نا ترازی نظام بانکی و کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی کشور برای دست‌اندازی دولت‌ها به منابع بانک مرکزی که از ناحیه استقراضی برای اداره کشور می‌کنند که با این روش حجم نقدینگی را موجب می‌شود و درنتیجه این وضعیت تورم‌های بالا ناشی می‌شود.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی ی مجلس گفت: اگر رئیس‌جمهور آینده مرتفع کردن این دو مسئله را به‌عنوان دو اولویت خود در دستور کار قرار دهد می‌توان امیدوار بود که چالش‌های اقتصادی به شکل قابل‌توجهی در مسیر هموار شدن قرار گیرد.

 

وی همچنین در خصوص پیوستن به FATF و اهمیتی که در مبادلات اقتصادی دارد، اظهار داشت: در این زمینه یک پارادوکس‌هایی وجود دارد که باید حل شود، اساساً تحریم و اف ای تی اف باهم در تضاد هستند؛ در تمام دنیا کشورهایی که تحریم می‌شوند راه‌هایی را دنبال می‌کنند که با FATF در تضاد است و به‌صورت ناخودآگاه شفافیت مالی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند نکته قابل‌توجه در اینجا تناقض رفتاری این نهاد مالی است، آن‌ها با کشورهایی مانند عربستان و ترکیه که پشت پرده تأمین مالی تروریسم در منطقه طی سال‌های اخیر بودند و تقریباً کسی در این زمینه تردید ندارد، کاری ندارند و حساسیت نشان نمی‌دهند اما ایران را همواره تحت‌فشار گذاشته‌اند برای عضویت.

 

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف افزود: نظر من این است پیوستن ما به اف ای تی اف در صورتی مبنای آن شفافیت اطلاعاتی بدون نگاه سیاسی باشد، حتماً برای کشور مفید است ضمن اینکه ما سال‌ها پیش از آن‌که این سازوکار در دنیا تشکیل شود ما قانون مبارزه با پول‌شویی داشتیم.

وی تأکید کرد: امروز جایگاه مجلس در حوزه سیاست‌گذاری جایگاهی بالاتر از دولت است، مجلس ذره‌ای از مبانی علمی و تخصصی در حل مشکلات اقتصادی کوتاه نخواهد آمد و با دولت آینده مبتنی بر این دیدگاه صریح همراهی خود را ادامه خواهد داد.

 

همایش دوازده‌هزارنفره پس از پیروزی در انتخابات

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف گفت: علیرغم همه تلاشی که برای پیروزی سید ابراهیم رئیسی می‌کنیم و برای ارائه برنامه‌ای مدون در جهت حل مشکلات اقتصادی این تلاش را ادامه خواهیم داد، اما بعد از روی کار آمدن دولت در رأی دادن اعتماد به وزرا از هیچ‌یک از مبانی خود و حقوق ملت ایران کوتاه نخواهیم آمد.

 

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف تصریح کرد: همچنین بعد از تبلیغات و ان‌شاءالله پس از پیروزی در انتخابات، برنامه‌های مدون و مشخصی برای گام‌های بعدی خواهیم داشت.

 

پورابراهیمی اظهار داشت: همچنین نشست‌های متفاوت و فعالیت‌های گسترده‌ای برای هم‌افزایی کمیته‌ها باهم در نظر داریم.

 

وی در پایان با اعلام اینکه برای یک همایش دوازده‌هزارنفره که به دنبال مجوز آن هستیم، برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: در این همایش فعالان و کارشناسان عرصه‌های مختلف صنعت و معدن حضور خواهند داشت و اگر مجوز آن را بگیریم بزرگ‌ترین همایش حوزه اقتصادی را برگزار خواهیم کرد.

 

http://gaamdovom.net/content/imgcache/80338/image_800_489.jpg

 

دولت در این ۸ سال آرایش متناسب با رفع تحریم به خود نگرفت

حداد عادل در این نشست با بیان اینکه در این ۴۲ سال یکی روز هم از دشمنی نظام سلطه آسوده نبوده‌ایم تصریح کرد: دشمن به این نتیجه رسیده که با تحریم اقتصادی این مردم را از پای دربیاورد و برای این امر بهانه‌های مختلفی می‌تراشند.

 

وی با تأکید بر اینکه بنا به همه دلایل مسئله اصلی کشور اقتصاد است و این نیازمند استدلال نیست، تصریح مرد: گفتمان حاکم بر مباحث تبلیغات انتخاباتی هم اقتصاد است و همه نامزدها دنبال بحث‌های اقتصادی هستند.

 

حداد عادل با بیان اینکه مردم خواهان تحول و تغییرند، گفت: ما قبل از سال ۹۲ موج جدید تحریم‌ها را داشتیم و دو سال پایانی دولت قبل تحریم‌ها آغاز شد و شدت گرفته بود و وقتی روحانی گفتمان را در دستور کار خود قرارداد برای رفع تحریم بود ولی دولت در این ۸ سال آرایش متناسب با رفع تحریم به خود نگرفت.

 

رئیس شورای ائتلاف ضمن اشاره به اینکه مهم‌ترین عنصر در تحریم اقتصادی قیمت ارز است، اظهار داشت: دولت وقتی سیاست ارزی جدید خود را متناسب با شرایط تحریم اختیار کرد آیا عاقلانه بود؟ همه شاهد بودیم وقتی همه پیش‌بینی می‌کردند کار ازنظر قیمت ارز و ذخایر ارزی سخت می‌شود، آمدند ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز مسافرتی دادند و به‌یک‌باره همه تعجب کردند که در فروشگاه‌های ترکیه ایرانی‌ها موج می‌زدند و همه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و به مسافرت رفته بودند.

 

حداد عادل با بیان اینکه کشوری که برای استقلال خود ایستادگی کرده باید یک آرایش متناسب با جنگ اقتصادی می‌داشت، تصریح کرد: دولت با مسکن مهر بی‌مهری کرد و در تکمیل آن‌ها کوتاهی کرد و اخیراً آخرین بخش واحد مسکن به پایان رسید و وزیر مسکن این دولت هم اعلام کرد افتخار می‌کنم که یک عدد هم مسکن مهر نساختم.

 

رئیسی در دل مفسدان رعب انداخته است

وی با تأکید بر اینکه مردم حق‌دارند که خواهان تحول باشند، تصریح کرد: در شرایط تحریم زمینه برای بروز بیماری فساد اقتصادی ایجاد می‌شود و در این شرایط حساسیت ما برای مبارزه با فساد باید بسی بیشتر باشد و باید در این شرایط اهتمام برای مبارزه با فساد بیشتر باشد.

 

رئیس شورای ائتلاف با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی به‌عنوان قهرمان مبارزه با فساد شناخته‌شده است، گفت: رعبی که در سه سال پیش به دل مفسدان اقتصادی افتاده خودش باعث عدم بروز برخی فسادها شده است و این گامی مهم و انتظار مردم از نظام اسلامی است.

 

 

نظام بانکی کشور غولی شده که هیچ دولتی جرئت پنجه در پنجه آن انداختن ندارد

حداد عادل با تأکید بر اینکه یکی از اشکالات بزرگ این ۸ سال امیدواری بیش‌ازحد به وعده‌های غرب بوده است گفت: این باعث شده دولت در دیپلماسی اقتصادی توجه کافی به شرق نکرده است درحالی‌که در چین و هند ظرفیت‌های بالایی برای همکاری داشتیم و این در حالی است که در اوج تحریم‌ها حدود یک سال در هند و ۸ ماه در چین سفیر نداشتیم و این در حالی بود که چین در حال اجرای طرح «یک جاده یک کمربند» بود.

 

رئیس شورای ائتلاف ضمن تأکید بر اینکه یکی از اموری که دولت رئیسی باید در مبارزه با فساد جدی گرفته شود، اصلاح نظام بانکی کشور است، گفت: گویا نظام بانکی کشور غولی شده که هیچ دولتی جرئت پنجه در پنجه آن انداختن ندارد و دوستان اقتصادی باید برای حل این مشکل کمک کنند.

 

حداد عادل با تأکید بر اینکه اهمیت مشارکت کمتر از پیروزی نیست تصریح کرد: مشارکت پایین را نتیجه سوء مدیریت می‌دانم و اینکه کسانی می‌خواهند گناه مشارکت پایین را به گردن شورای نگهبان بیندازند یک ترفند است و مگر قبل از این اعلام صلاحیت‌ها مشارکت ۸۰ درصد بود که این مشارکت را به گردن شورای نگهبان می‌اندازید؟

 

 

امروز مردم دنبال ناجی می‌گردند نه رئیس‌جمهور

در این نشست همچنین حجت‌الاسلام سید حامد علم الهدی مدیریت راهبردی ستاد آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه اگر یک‌لحظه عافیت‌طلبی در آیت اله رئیسی بود طبق آنچه برخی دوستان می‌گفتند در همان قوه قضائیه می‌ماند، گفت: ایشان بر اساس یک نگاه و احساس واقعی خود را در معرض قرارداد و با آمدن ایشان اجماعی بین نیروهای انقلابی و ارزشی ایجاد شد.

 

وی افزود: امیدواریم اقتصاددانان کشور ما دست‌به‌دست هم دهند و فکرشان را در کنار هم قرار دهند چون امروز بحث نجات کشور است و مردم دنبال ناجی می‌گردند نه رئیس‌جمهور.

 


 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
اخرین اخبار