جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

گفتمان سازی از بیانیه «گام دوم» به‌عنوان مرجع عملیاتی تحقق جامعه اسلامی، این استعداد را دارا است تا به یک الگوی واقعی در فضای سیاست‌گذاری و مدیریت اجرایی و عرصه عمومی و اجتماعی ایران تبدیل شود.

به گزارش سامانه گام دوم انقلاب اسلامی، سخنرانی رئیس‌جمهور منتخب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری و تأکید بر تحول در بخش سیاست‌های اجرایی کشور توسط دولت جدید، محور اصلی اظهارات ایشان بود. درواقع آقای رئیسی اساس و بنیاد تحول در دولت خود را بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب دانست و بیانیه گام دوم را سرلوحه عملکرد اجرایی دولتش اعلام کرد. خلاصه آنچه آقای رئیسی دراین‌باره بیان کرد ازاین‌قرار بود «آنچه مردم از دولت جدید خواسته‌اند، تحول است. این تحول برای کشور اجتناب‌ناپذیر است باید این تحول اتفاق بیفتد، برنامه دولت برنامه تحول است. این تحول مستند به سند بسیار ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است، سند ماندگار بیانیه گام دوم مستند اقدامات دولت خواهد بود.»

اگرچه پیش‌ازاین نیز آقای رئیسی در مقام ریاست قوه قضائیه باورمندی خود به بیانیه گام دوم را به‌انحاءمختلف نشان داده بود و برحسب باورمندی مدیریتی گزاره «ما می‌توانیم» را که ایشان تأکید ویژه‌ای به آن دارند از محورهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب دانسته و می‌دانند، اما راه پیدا کردن چنین افق تحول بخشی در عرصه اجرایی کشور از سوی ایشان می‌تواند نویدبخش تحولات و اتفاقات امیدبخشی در عرصه مدیریتی کشور باشد که تا پیش‌ازاین وجود نداشته و جای خالی آن به‌شدت احساس می‌شد.

به همین دلیل و در این راستا در ارتباط با بیانیه گام دوم و باورمندی به تحول‌گرا بودن آن باید نکاتی را به مخاطبان این یادداشت عرضه کرد که این سند مستند می‌تواند راهگشای تحولاتی مثبت و ایجابی در بخش‌های مختلف از سبک و سلوک حکمرانی و دولت‌مداری باشد؛ مطرح‌شدن بیانیه گام «دوم انقلاب» توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مبنای اصول گفتمانیِ انقلاب اسلامی، موضوعی تمدن ساز در فضای کنونی جامعه با محوریت شکل‌گیری جامعه اسلامی در چشم‌اندازی نو و بدیع می‌باشد. این رهیافت فکری – عملی، به‌عنوان یک راهبرد آینده‌نگرانه در قالبی تبیینی و متعالی برای پیشبرد روند حرکت همسو مجموعه‌ای دولت – ملت (جامعه) بنیان یافته است.

گفتمان سازی از بیانیه «گام دوم» به‌عنوان مرجع عملیاتی تحقق جامعه اسلامی، این استعداد را دارا است تا به یک الگوی واقعی در فضای سیاست‌گذاری و مدیریت اجرایی از یکسو و عرصه عمومی و اجتماعی ایران از سوی دیگر تبدیل شود. بطوریکه دغدغه‌های موجود در بیانیه «گام دوم»، ادامه زمینه‌ای و تداوم استمراری گفتمان مفصل بندی شده انقلاب اسلامی در دهه های گذشته در فضای کنونی جامعه ایرانی است؛ گفتمانی تاریخی که در روایت انقلاب اسلامی ساختار – کارگزار را دو روی یک سکه دانسته است.

واقعیت امر این است که بیانیه گام دوم به‌عنوان یک سند تحول بخش، بخش اعظمی از مسیر سیاست گذاری های دولت را در عرصه های مختلف جهت حصول به اهداف پنج گانه را در یک روایت تاریخی (ضمن تعیین مقدمات و متأخرات)، به تببین انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی در قالب یک منظومه فکری – عملی  اشاره می کند.

قابل ذکر است که وجود این سند رسمی و مدل های عملیاتی آن برای دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده عاملی مهم جهت برنامه ریزی و پیشبرد اهداف در دولت ها به شمار می آید.

باید خاطر نشان کرد که آقای رئیسی در خلال اظهارات و ارائه اهداف و برنامه هایشان برای کسب جایگاه ریاست جمهوری در ایام انتخابات نیز به بیانیه گام دوم اشاره کردند. بطوریکه ایشان از همان ابتدا بیانیه گام دوم و متن مدون آن را در ذیل برنامه هایش لحاظ کرده بودند و آن را یک سند جهت تنظیم برنامه هایش برای تصدی پست ریاست جمهوری در نظر گرفته بودند.

در مجموع باید اینگونه گفت که اراده و قرار گرفتن درست و دقیق دولت سیزدهم در مسیر بیانیه دوم به واسطه نقش و جایگاهی که می‌تواند در مسیر اعتلای جامعه اسلامی داشته باشد در قالب یک سند ملی مورد توجه دولت جدید است. چرا که شاخص های تحول و جهش در این سند برای کشور، نظام اسلامی – جامعه اسلامی به سمت تمدن سازی اسلامی مستلزم نگاه ویژه در بخش‌های اجرایی است که آقای رئیسی با اظهارات خود نشان داد که دولتش با تمام قوا برنامه هایش را در مسیر آن ریل گذاری خواهد کرد و این امیدوار کننده می‌باشد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
اخرین اخبار